DÜĞÜN PLANLAMASINA BAŞLAMAK


düğün organizasyon

Stressiz düğün için 20 öneri!
Stressiz fikri kulağa fantezi gibi gelse de aslında imkânsız değildir. O büyük gün yaklaştıkça, ne kadar planlı programlı olursa olsun çıkabilecek aksilikler sizi tedirgin eder.

1- Çift olarak, ne istediğinize karar verin!
Düğününüzü planlarken baş başa oturun ve nasıl istediğinize karar verin. Resmi tören mi, plaj düğünü mü, canlı orkestra mı? Kararınızı birlikte verin ve daha sonra fikir değiştirmeyin.

2- Önce mekân seçin!
Planı yaparken nereden başlayacağınıza karar vermek zor olabilir. Bu nedenle mekân seçerek işe başlayın. Bütçenize ve tarihinize uygun mekân bulmak, diğer seçimleri de ölçüde kolaylaştırır. Mekânı bulduktan sonra, örneğin davetiyelerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

3- Ayrıntıları kendinize saklayın!
Her gün değişen planlarla, stressiz organize edemezsiniz. Arkadaşlarla ve aile üyeleriyle konuşmak rahatlatıcı gelse de her kafadan ses çıkacağı ve aklınız karışacağı her şeyi paylaşmamakta fayda var.

4- Az, çoktur!
Pahalı olaydır ve size gerçekten neyin önemli olduğunu ve olmadığını belirlemek önemlidir. Hiç kimse, masa üzerindeki çiçekleri ve dekoru hatırlamaz. Akıllarda kalan, gelin, eğlence ve fotoğraflardır. Çiçeklere ve dekora çok fazla para harcamayın. Birkaç basit ama zevkli fikirle de harikalar yaratabilirsiniz.

5- Görev dağılımı yapın!
Yani görevlendirin. Eğer her şeyi kendiniz üstlenirseniz, aile üyeleri bu duruma biraz bozulabilir. Konfetilerin zamanında geleceğini kontrol etmek bile yakınlarınızı görevlendirebilirsiniz. Eğer görev dağılımı yaparsanız, sizin işinize karışan da çok olmayacaktır.

6- Kararları birlikte verin!
Arkadaşlarla plan yapmak çok eğlenceli olsa da, nişanlınızı devre dışı bırakmayın ve son kararı onunla birlikte verin. Karışmayacağını söylese de, emin olun dahil olmak isteyecektir. Geline ve damada aittir ve bütün kararlar ikisine ait olmalıdır.

7- Düğünü düşünmeden gün geçirin!
Planlama başladığı andan itibaren, yorucu maratona girersiniz. Gün yaklaştığında, her şeyi kenara bırakın, telefonlarınızı kapatın ve 24 saat baş başa kalın. Ve bu süre içinde de düğünden değil aşkınızdan konuşun.

8- Bütçenize sadık kalın!
inci organizasyon
İşler çok kolay çığırından çıkabilir, özellikle de sonlara doğru ve evdeki hesap çarşıya uymaz. Sonrasında pişman olacağınız harcamalar yapmamak bütçenize kuruşu kuruşuna sadık kalın ve son dakika sürprizleri belli miktar ayırın. Finansal olarak stressiz evlilik hayatına borçsuz başlayacağınız anlamına gelir.

9- Mutlu olmaya bakın!
Pek çok aile bireyi, bütün bu telaşı siz ve sevgiliniz olduğunu anda unutabilir. Bu nedenle en başından itibaren bencil olun ve hayır demesini öğrenin. Başka insanları mutlu etmekye yapacaklarınız sizi mutsuz edecektir. Sakın taviz vermeyin.

10- Düğün organizatörü tutun!
Eğer altından kalkamayacağınızı hissederseniz, organizatörü tutun ve herkesi saf dışı bırakın. Duruma profesyonelce yaklaştıkları ve duyguları kenara koyacakları sizi ailenizin dramatik baskılarından koruyabilir. Hayalinizdeki düğünü gerçekleştirin ve hiçbir şeyi dert etmeyin. Stressiz düğün son karar budur.

11- Dramaları boş verin!
Organizatörünüz olsun olmasın eninde sonunda duygusal krizler çıkacaktır. Bütün aile bireyleri araya belli amaçta toplandığında duygusal anların veya ufak çapta dramaların yaşanması kaçınılmazdır. Bütün bunlara kulaklarınızı kapatın.

12- Başka ülkede evlenmek!
Mükemmel stressiz ancak böyle olur. Bunun pahalı seçenek olduğunu düşünebilirsiniz ancak uygun evlilik paketi seçenekleri mevcut ve sadece önemli insanlar düğününüze katılır. Böylece tasarruf edebilirsiniz. Başınız ağrımaz. Konuklar ayrıldıktan sonra balayına başlayabilirsiniz.

13- Neyle savaşacağınıza karar verin!
Düğün planlama sırasında sinirler oldukça gerilir. İnsanlar sizi strese sokmaya başladığında sakinliğinizi koruyun, sadece başınızı sallayın ve bildiğinizi okuyun. Enerjinizi, sipariş verdiğiniz çiçeklerin yarısını gönderen çiçekçi kullanın.

14- Önemsiz konulara kafa yormayın!
inci
Gerçekten de çiçeklerinizin, fildişi renginde değil de krem rengi olması çok mu önemli? Aslında büyük resme bakınca hiç de önemli değil. Gerçekten önemli olan nedir? Bu sizin düğününüz ve eğlenceli olması gerekir! Ufak tefek aksaklıklara kesinlikle kafa yormayın.

15- Ayaklarınız yere sağlam bassın!
En mantıklı insanlar bile zaman zaman kontrolü kaybedebilir. İlk defa evleniyorsunuz ve profesyonel olmadığınızı unutmayın. Oldukça stresli durum olsa da üstesinden gelebilirsiniz. Aklınıza kaosun hükmetmesine izin vermeyin ve esas konunun düğün değil, sevgilinizle adım atacağınız geleceğinizin kutlaması olarak düşünün.

16- Gerçekçi olun!
Hava durumu, yanlış renkte gelen masa örtüleri, pastanın yere düşmesi, nedimelerinizden birinin o gün hastalanması gibi, kontrol edemeyeceğiniz durumlar olacaktır. Beklenmeyene karşı hazırlıklı olun. Panik yapmayın ve bazı şeylerin planlandığı gibi gitmeyebileceğinin farkında olun.

17- Son dakikaya iş bırakmayın!
Bir liste yapın ve hiçbir şeyi son dakikaya bırakmayın. Böylece olası aksiliklere zamanında müdahale eder ve hiçbir şeyi atlamazsınız.

18- Evlilik Öncesi Danışmanlık!
Uzun yıllar beraber olacaksınız, çoluk çocuğa karışacaksınız bu nedenle danışmana gitmeye gerek var mı? Bu birbirini yakından tanımayan genç insanlar için değil midir? Aslında değil. Pek çok çiftin evlilik hayatı ile ilgili beklentileri vardır ve bunu tartışmaya bile gerek duymaz. Bütün soru işaretlerini ortadan kaldırmak, evlilik için önemli bir adımdır.

19- Rahatlayın!
Eğer siz stresli olursanız, düğününüz nasıl stressiz olsun? Gelin ve damadın ruh hali, bütün düğünü etkiler. Eğer siz gergin olursanız, çevreniz de bundan etkilenir. Bu nedenle rahatlayın, derin bir nefes alın ve gülümseyin.

20- Keyfini çıkarın!
Geriye dönüp baktıklarında insanların genellikle düğünleri ile ilgili hatırladıklar, stres, kaos, koşturmaca gibi önemsiz ayrıntılar olur. O günün, onların günü olduklarını unutur. Bu sizin gününüz ve ne olursa olsun keyifli olarak hatırlamak istersiniz. Tek önemli olan bu.

Büyük bir düğün yapmak için 7 sebep!
Evlendiğiniz günün sizin için çok özel olması ve düğününüzle ilgili hayallerinize kavuşmanız tabii ki çok önemli.

DÜĞÜN VE DÜĞÜN PLANLAMASI

İNCİ ORGANİZASYON Adres: Cevizlidere Caddesi No:42/22, Balgat - Çankaya, ANKARA. Telefon: (0312) 473 7418.