DÜĞÜN STRESİ


düğün

Düğün stresiyle nasıl baş edebilirsiniz?
Düğün öncesi hazırlıklar, fikir ayrılıkları, ailelerin tanıştırılması çiftlerin stres dolu günler yaşamasına neden oluyor.

Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin bu özel dönemi sorunsuz atlatabilmesi için Uzmanların önerileri;

Doğum, ölüm, hastalık, taşınma, mezuniyet gibi her önemli yaşam olayında olduğu gibi, evlilik kararında da kişi bu yaşamsal değişikliğe bağlı heyecan ve gerginlik yaşayabiliyor. Hayatını sevdiği kişiyle paylaşma kararı almanın ötesinde ömrü beraber geçirmek için söz vermek evliliğe hazırlanan çiftleri psikolojik olarak yorabiliyor. Evlilik kararı ve hazırlık süreci mutlu amaç için olsa da, önemli değişiklik içerdiği için insan beyni tarafından ruhsal stres olarak algılanıyor.

Uzmanımız düğün, ailelerin tanışması, yeni ev kurmak gibi fiziksel ve sosyal hazırlıklara, kişinin kendisini evli kişi olarak tanımlamaya başlayacağı ruhsal hazırlığın yükünün de eklendiğini, evliliğin nişanlı çiftleri ve katkıda bulunacaklarsa ailelerini hem maddi hem de manevi olarak zorlayan süreç olduğunu söylüyor.

Evlenecek çiftin farklı planları ve ailelerin istek ve beklentilerinin gerginliklere neden olabildiğini dile getiren uzmanımız, “Yeni ev kurma döneminde ailelerinin istekleriyle ters düşen çiftler zorluklar yaşarken benzer sıkıntılar ailelerin tanışması sürecinde de ortaya çıkıyor.

Gelin veya damat adayının aile tarafından onaylanmaması, ailelerin birbirleriyle anlaşamamaları, yaşamlarını birleştirme kararı almış genç çifti oldukça zorlayıp, bu süreçte yoğun gerginlikler yaşamalarına sebep olabiliyor” diye konuştu.

Ailelere karşı kararlı olmak önemli
Ailelerle yaşanan sıkıntılarda, çiftin birlikte karar almasının sorunları aşmada önemli olduğuna dikkat çeken uzmanımız, “Evlilik, doğup büyüdükleri ailelerden çıkıp, kendi ailelerini kurma kararı. Bu sebeple, yeni hayatlarının sorumluluğunu almaya hazır olup, ailelere de bunu gösterebilmek önemli” dedi. Uzmanımız, çift, ortak karar alıp, bu kararlarından emin olduklarını gösterdiklerinde, ailelerin de yaklaşımları daha az ısrarcı olacağını sözlerine ekledi.


düğün

Evlilik stresi ile baş etme yolları;
Evlilik kararı ile birlikte gelen stresle baş etmede kullanılabilecek zihinsel ve fiziksel bazı baş etme yollarının bu süreçte çiftlere iyi gelecek

Öneriler:
Yaşanan stresin kaynağını doğru tahlil edin. Kendinize stres yaratan durum, nasıl bu noktaya geldi, neler değiştirilebilir, neyi farklı yapmak stresi azaltır gibi sorular sorun ve çözüm aramaya çalışın.
Bu süreci daha az stresli geçirmek için birbirinizi dinleyin
Esnek olun
Ortaya çıkan problemleri kavramaya ve çözmeye çalışın
Yapılacak işlerde zamanlamayı ve görev dağılımını iyi yapın
Tek işe odaklanın
Hataları kabul etmeye ve en önemlisi sakin kalmaya çalışın
Vakit buldukça kısa yürüyüşler yapın, mümkünse açık havada gezin, nefes ve gevşeme egzersizleri yapın.


Mutlu ve uzun evliliğin sırları...
Mutlu ve uzun süreli evliliği tehdit eden sebepler neler? Sorunların üstesinden nasıl gelirsiniz? Karamsarlığı bırakın ve tavsiyelerimize kulak verin.

On yıllarca beraber olan çiftlerin boşandıklarını duyduğumuzda hepimiz şaşırırız. Bunca zaman birlikte olduktan ve yaşadıktan sonra nasıl artık birlikte olmayacaklarını deklare ettiklerine inanamayız. Uzmanlar bunun basit cevabı olmadığını ama mutlu ve uzun süreli evliliği öldürebilecek bazı bilinen nedenler olabileceğini söylüyor.

Peki, bu sebeplere yol açan sorunlar neler? Bu sorunların üstesinden nasıl gelebilirsiniz?

Bağlantı kaybı;
düğün organizasyon
Uzun süreli evliliklerin son bulmasının ardındaki sebeplerden biri, artık çocukların büyümüş olması olabilir. Çiftin çocukları için birlikte bir hayat kurma çabaları bitmiştir ve belki de bu uzun süredir aralarındaki tek bağlantı olmuştur. 20 yıl sonra, çocuklar üniversiteye başladığında ya da kendi yuvalarını kurduğunda çift birbirine bakmalı ve "Çocuklar olmadan neye sahibiz" diye sormalı. Bazı çiftler bunu yeni maceralara atılmak için bir fırsat olarak görebilir. Diğerleri ise evlendikleri insanı artık hatırlayamadıklarını ya da anlayamadıklarını düşünür.

Hayatın kısa olduğunu fark etmek;
Yöneticilik yapan ve geçirdiği kazada sonra 27 yıllık evliliğini bitiren Ahmet C., “Bir gün motosikletimle işten eve dönerken araba çarptı. 7 hafta sonra kendime geldiğimde hareket edemiyordum. İyileştim ama bu deneyim bana hayatın ölü ve yalnız kalınan evliliği sürdürmek için fazlası ile değerli olduğunu öğretti” diye açıklıyor.

Uzmanlara göre, bireyler orta yaşlarında yeni yola sapmak isteyebiliyor. Birçoğumuz 40 ve 65 yaşları arasındayken kaçınılmaz ölümümüz ile yüzleşmeye başlarız. Şimdiye kadar olan yaşamımızı yeniden değerlendirir ve kendimize sorular sormaya başlarız: Yaşamdaki amaçlarıma ulaştım mı? Dünyaya herhangi bir iz bırakıyor muyum? Ulaşmak istediğim yeni hedefler var mı?

Bu sorular, çifte beraber büyümek ya da yolları ayırmak için fırsat sunan hesaplaşmalardır.

Başa çıkma becerisinde eksiklik. Orta yaşlar altın çağınız sayılsa da aynı zamanda hayatın biraz zor zamanlar sunduğu dönemdir. Sağlık problemleri, yaşlanan ebeveynlerinizle ilgilenmek, sevdiğiniz insanları kaybetmeye başlamak çiftler için büyük bir uyum ve başa çıkma becerisi gerektirir. Eğer çiftin bu tür travmatik olaylarla başa çıkma becerileri yoksa bu ikisi arasındaki uçurumun da büyümesine sebep olacaktır. Yeni roller ve yeni alışkanlıklar için sertlik ve kararlılık, sıklıkla evliliğin zarar görmesine neden olur, çatışma kaçınılmazdır, çiftin bu krizi nasıl yönettiğini ise evliliklerinin geleceğini belirler.

Tüm çiftler, ilişkilerinin evrimi boyunca büyük yaşam değişiklikleri ve travmatik olaylarla yüzleşseler de bu hepsinin birlikteliği sonlanacak demek değildir.

İşte uzun ömürlü evliliğinizin sürmeye devam etmesi için bazı öneriler:
Çocuk yetiştirme sürecinde bir çift olarak birbirinize bağlı kalın.
Düzenli olarak baş başa randevular ayarlayın.
Kendinize hayatı nasıl yaşamak istediğinizi hatırlatın ve bunu eşinizle de paylaşmayı ihmal etmeyin. Arzularınızı, hedeflerinizi, isteklerinizi…
Hayalleriniz ve korkularınız konusunda önce kendinize sonra da eşinize açık olun. İletişiminiz asla kopmasın.
Eşinizi görün, onu dinleyin, nasıl geliştiğini ve değiştiğini fark edin.
Verimli iletişim becerileri kurmayı öğrenin.
Evliliğinizdeki problemler üzerinde çalışmaya başlayın, hemen bugün!
düğün organizasyon
Değişiklikler geliştiğinde sert mi yoksa esnek mi olduklarını fark edin. Sizi nasıl etkileyebileceklerini fark edin.
Kısa ya da uzun soluklu ama ihtiyacınız varsa terapilere katılmaktan çekinmeyin.

DÜĞÜN STRESİ, DÜĞÜN HAZIRLIKLARI

İNCİ ORGANİZASYON Adres: Cevizlidere Caddesi No:42/22, Balgat - Çankaya, ANKARA. Telefon: (0312) 473 7418.