ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün
ankara düğün

KINA GECESİ ORGANİZASYONU

Gelenekler;
Kına gecesi kızların gecesidir. Kız ve erker tarafının kadınları ve gelinin kız arkadaşları çağırılır. Konuklara kuruyemiş ve çeşitli içecek ikram edilir. Gelin adayı kaftanını giymeden önce müzikler çalınır, eğlenilir, oyunlar oynanır. Zamanı geldiğinde gelin kız ortadan kaybolur ve kaftanını giyer başına da duvak benzeri bir kırmızı tül örter. Bu esna da kın hazırlanır ve ışıklar söndürülür. Gelin kız ve kına tepsisini taşıyan aile büyüğü önde, gelinin arkadaşı genç kızlarda hemen arkasında türküler eşliğinde salona girerler. Gelin kız salonun ve misafirlerin ortasında kendisi için hazırlanan yere oturtulur. Kızlar mumlarla birlikte gelinin etrafında dönmeye devam ederken aile büyüklerinin önünde çömelirler. Gelin kız elinin açmamacasına kapatır. Damadın annesi avucuna 1 adet tam altın sıkıştırana kadar da açmaz. Sonra gelin elini açar ve kına ellerine sürülerek avuçları tekrar kapatılır ve mendile sarılarak üzerine kırmızı renkliparmaksız gelin eldiveni giydirilir.


Bu esnada herkesin bildiği yüksek yüksek tepeler adlı mani tüm konuklar tarafından söylenmeye başlanılır.Gelin kız ağlamaya başlayınca başındaki kırmızı tül açılır ve konuklara dağıtılmaya başlanır. Herkes eline sürdükten sonra, bir tül yardımıyla bağlayabilirler. Bu da olduktan sonra artık gelin evinin hazırladığı börek ve tatlılar ikram edilmeye başlanır. Müzik ve oyunlar tekrar başlar.
Son bir kaç yıldır büyük şehirlerde ihmal edilen Geceler yeniden yapılmaya başlandı. Buna seviniyoruz, çünkü bu eğlenceler kültürümüzün bir parçası ve yok olmasını istemeyiz.

Ama kına gecesi deyip geçmemek lazım. Gecesi de düğün kadar olmasa bile yine de önemli bir iş, ve planlarken bir çok detay sizi bekliyor. Geleneksel kına geceleri düğünden hemen 1 gün önce yapılıyor olsa da günümüzde 1 hafta öncesine kadar sarkabiliyor. Çünkü zaten düğün gününde hayli yorulacak gelin adayına dinlenecek birkaç gün vermek gerek.

Kına geceleri aslında kız evinde yapılsa ve erkekler davet edilmese de, artık günümüzde özel olarak kiralanmış mekanlar ve hem damadın hem de gelinin bulunduğu kınalar mevcut. Kınalar evde yapılırken, yalnızca yakın akrabalar ve arkadaşlar davet edilirken, şimdi özel mekanlarla birlikte, davetli sayısı da artabiliyor. Önceleri kız evinden yapılan kınalarda, gelinin evine bayrak asılır, bayrağın asılması da düğünün başladığı anlamına gelirdi.

Peki ne yenir, ne içilir, neler yapılır?

Misafirlere kuruyemiş ve içecek ikram edilir, yakılmadan önce oyunlar oynanır, şarkılar söylenir. Halaylar çekilir. Gelin güzel bir tuvaletle davetlilerin karşısına çıkarken, kınadan hemen önce üzerini değiştirerek kadife kaftan bindallısını giyer. Gelinin başında ise kırmızı bir örtü olur. Erkek tarafının katıldığı kına gecelerinde, gelin ve damat salonun ortasına oturtulur ve erkek tarafının getirdiği kına karıştırılarak, mumlarla süslü, güzel bir tepside getirilir. Davetliler arasındaki genç kızların ellerinde mumlar, tepsinin arkasından türküler söyleyerek gelirler. Türküler ne kadar içliyse gelin kızı ağlatma şansı da o kadar fazladır tabii.

Kına Gecesi Organizasyon, kina geline yakılırken, elini açmazsa, erkek tarafı gelinin eline bir altın bırakır. Sonrasında kınalar yakılarak, tülbentler ellere geçirilir. Damadın da katıldığı kına gecelerinde, damadın da eline yakılır. merasimden sonra, gelinin başı açılarak, kalanı misafirlere dağıtılır. Gece türküler ve oyunlarla devam eder.

DÜĞÜN ORGANİZASYON

ORGANİZASYON FİRMASI

İNCİ ORGANİZASYON Adres: Cevizlidere Caddesi No:42/22, Balgat - Çankaya, ANKARA. Telefon: (0312) 473 7418.