KIZ İSTEME VE SÖZ KESME

Kız isteme töreni şans! Kâbusa dönmesi de rüya gibi yaşanması da mümkün.


düğün organizasyon

Önce ne giyeceğini düşünmekle başlıyorsun sonra gelenekleri olan ailenin kızıysan iş kendi elbiseni kendin almaktan çıkıp kayınvalidenin sana elbise getirmesine kadar uzanıyor ve küçük çapta bir cinnet de burada yaşanıyor.

Tüm bu evlilik hazırlık sürecinde fark ettiğimiz şey şu: Sürekli artçı şok yaşanacak anlaşılan.


Söz için ihtiyaç listesi:
Gelin adayına elbise
Gelin adayına ayakkabı
Damat için takım elbise
Çikolata
Çiçek
Yüzük
Söz tepsisi
Söz makası
Kırmızı kurdele
Vazgeçilmezimiz damat kahvesi
Saç & Makyaj


düğün organizasyon

Gelinin en güzel görünmesi gereken gün çünkü aile büyükleri ilk kez kızı görüyor olabilir ya da o güne kadar hep bakımlı ve güzel görmüş olabilir. Ama aksilik bu ya bu tür tüm hazırlıkların en büyük düşmanı stres ve onun peşinden koşa koşa gelen uykusuzluk. Yani yüzünüzde ergenmişsiniz gibi çıkan sivilceler, yaşınızı ele veren gözaltı morlukları derken gelin hanım biraz soluk.

Erkek tarafının gelmesini beklediğiniz o saatler sanki geçirdiğiniz yıllardan daha uzundur sizin için. Ve nihayet zil çalar, erkek tarafı kapıdadır, siz içinize milyon tane kelebek kaçmış gibisinizdir, biraz da hassassanız benim gibi mutlaka mide bulantısı yaşarsınız. Gözlerinizde yıldızlar, içinizde kelebekler ve yüzünüzde hiç olmamış aptal gülümseme ile kapıyı açarsınız. Gözünüze ilk çarpan şey damat beyin elindeki o muhteşem çiçek olur.

Şaşkınlık diz boyudur, amcaya dayı, dayıya amca demek mübahtır. O gece yaptığınız tüm sakarlıklar (ömrünüzün geri kalanında bu asla böyle olmayacaktır) şen kahkahalar eşliğinde karşılanır.

Herkes salonda toplanır ve siz bir an evvel konuşsalar, ne diyecekse deseler ve alınsa verilse diye düşünürken. O büyükler hiç olmadıkları kadar aptalımsı şekilde sessizlik yarışına girerler. Dakikalar sizin için saat olmuştur artık, zaman geçmek bilmez ve tam pes edip aman biraz içerde nefes alayım diye ortadan kaybolduğunuz an o “isteme” gerçekleşir. Hep merak etmiştim kendisinin tam olarak nasıl istendiğini duyan bir kız yok mu diye. Evet, galiba yok.

Gençler çağırılır, formaliteden sorulur son kez ve görev tamamlanır. Sanırsınız...

Hayır, asıl görev şimdi başlıyormuş meğer yüzükleri kim takacak tartışması birkaç dakika, ardından “makas kesmiyor” âdeti, ardından "e hadi el öpün" derken o dakikalar süren kısacık zaman dilimi sizin beyin lopçuğunuzda asla hatırlanmaz, şuur kayıp!

Sözlenmenin tek güzel yanı sonraki sabah itibari ile (eğer uzun ilişkiniz varsa) yaptığınız her şey daha tatlı çünkü her buluşma yeni kaçamak gibi geliyor insana.


Yanlış anlaşılma dönemi

Evlilik sürecinin ikinci aşaması “Ne yaparsan yap yaranamadığın ve daima yanlış anlaşıldığın dönem..."

Aslında artık aile olmuşsundur!
Ama işin gerçeği “aile” olmak için çabaladığın ama kesinlikle olmayacağını anladığın dönemdir. Düğün

Eşyalar için kız tarafı çok istese aç gözlü olur, az istese posta konur “biz eksik miyiz oda şöyle olacak, bu da böyle olacak” cümlelerinin havalarda uçuştuğu, bitmeyecek diye korkudan öldüğünüz günler başlar…

Birlikte oturmalar, uzun sohbetler derken artık herkes birbirine “samimiyet” ispatı yapacak diye espriler, şakalar havalarda uçar! Lakin ertesi sabah uyandığınızda ya da uyandıklarında kafalarda soru işaretleri kalır. Yanlışlar aranır. O cümle tam olarak ne demekti diye sorgular başlar. Çünkü gerçek aileler bunu yaşamaz ama sonradan olma aileler mutlak bunu yaşar.

İnsan bu dönemde en çok şunu düşünüyor, bu kadar kırıcı olacaksak, bu kadar fesat düşüneceksek, bu kadar içten pazarlıklar dönecekse biz nasıl “aile” olacağız?


düğün organizasyon

Aile olmak böyle şey ise bırakıp geldiğimiz baba evinde biz ne idik?
Gibi gibi daha bir sürü soru yapışacak gözlerinize, dalgın ve yorgun bakmaya başlayacaksınız. Düğün

Ben EVLİLİK hayali hep kurmuşum ama o sadece beyaz gelin ve yakışıklı damattan ibaret olmuş. Düğün, oysa zor ailede büyümüştüm, kadınların erkek egemenliği altında yaşadığı, kayınvalide zulmünün açık açık yaşandığı bir ailede... Nasıl olur da gardımı alamazdım bu denli zayıf kalırdım olacaklar karşısında diye söylenirken vakti zamanında bir cümle vardı sevdiğim aklıma geldi “toplama aile”… Durdum, düşündüm ve aile’nin sadece “Anne – Baba ve Çocuk”’tan ibaret olduğuna emin oldum.

Evet, bir ailem var annem – babam ve kardeşim. Evet, ikinci ailem de olacak ben – eşim ve çocuğum, Düğün

Bu dönemde kaçınılmaz olarak yaşayacaklarınız:
Seçtiğin elbise beğenilmez, sebep yok çünkü sen çok beğenmişsindir! Düğün
düğün


Tavsiyemiz gelin adaylarına:
Asla ve asla “TANIŞMA & EVLENME” sürecinde çok konuşmayın, ve görüşmeyin!
Önce bırakın her şeyi onlar söylesinler siz onların cümlelerine istinaden kararlı ve emin şekilde EVET ya da HAYIR deyin.
İçinize atmayın ama ansız patlamalar da yaşamayın!
Her şeyi sorarak yapmayın!
Samimi olun ama asla kızları olduğunuzu sanmayın!
Ve son olarak “Her kahır çekene kıymet verilseydi, öküze bıçak sürülmezdi” lafını asla unutmayın!

DÜĞÜN VE DÜĞÜN HAZIRLIKLARI

İNCİ ORGANİZASYON Adres: Cevizlidere Caddesi No:42/22, Balgat - Çankaya, ANKARA. Telefon: (0312) 473 7418.